Csillagos alvómaszk – így csináld és így ne!
Néhányan talán már tudjátok, hogy az egész családban nagy népszerűségnek örvend az alvószemüveg műfaj. Mostanra már jó néhány alvószemüveg varrásán túl vagyok, ám ezúttal is sajnálattal kellett levonnom a következtetést: még mindig nem tanultam a hibáimból. Kezd ugyanis hagyománnyá válni, hogy ha alvómaszkot varrok, két végtermék születik: egy elbénázott, és másodjára egy sikerült példány. Úgyhogy most jött el a pillanat, hogy leírom a tapasztalatokat, saját magam okulására csak úgy, mint másokéra, így ahelyett, hogy újabb időt és anyagot pazarolnék egy elbénázott alvószemüvegre, helyből a tökéleteset alkossam meg.
Egy kis háttérinfó: miért?
Ezt a csillagképes alvószemüveget magamnak készítettem, mivel a régit angliai barangolásaim során valamelyik hostelban felejtettem. Az őszi túra után a téli sötétségben nem volt nagy szükség erre az amúgy nélkülözhetetlen darabra, de most már teljes erejével tombol a nyár, és hajnali 5 után már gondban vagyok az alvással (a tetőablakon se redőny, se függöny, annál több reggeli napfény).
A csillagok, galaxisok világa nekem oly mértékben a nyárhoz kötődik, hogy így júliusra már viszket az ujjam, hogy az éjszakai égboltot fessem/rajzoljam/varrjam, úgyhogy nem is volt kérdés, milyen lesz a dizájn.
Még egy kis háttérinfó: így készül egy alvómaszk
Általában két darab textil és a kettő közé varrt gumiszalag kell az alvószemüveghez. A belső felét általában fekete bársony vagy plüss anyagból készítem, a külső a dizájntól függ. Jelen esetben egy régi pólót hasznosítottam újra, úgyhogy sötétkék pamutról van szó. A munkafolyamat így zajlik:
- formára vágom a két anyagot
- kidekorálom a felső részt. A csillagképek formáját varrógéppel spontánul varrtam rá, minden előzetes tervezgetés nélkül (bár kicsit keresgéltem az interneten csillagképek után). A csillagok pici műanyag gyöngyökből készültek.
- összevarrom a két réteget úgy, hogy az anyagok fonákja nézzen kifelé. A varrás nem megy körbe, hagyok egy kb. 5 cm-es rést, amin keresztül kifordítom a kész szemüveget, így már a színük látszik.
- kívülről óvatosan összevarrom a rést és rögzítem a gumit.
Hibák, és amiket tanultam belőlük
- mielőtt nekiállnál az egésznek, készíts sablont papírból (vagy tölts le egyet). A sablon akkor jó, ha döbbenetesen nagynak tűnik. Mikor varrás után kifordítod, gyakorlatilag fele akkorára zsugorodik (legalábbis a dermesztően kicsi végeredményre meredve mindig így tűnik)
- ha a sablonod szimmetrikus is, a kivágott darab nem lesz az, akármilyen ügyes is vagy a szabászat terén. Inkább hajtsd félbe a textilt a sablonnal együtt, és duplán vágd ki a formát, így szimmetrikus lesz
- figyelj rá, hogy mindkét darab anyag pont ugyanolyan formájú legyen. Ha nem egyformák, szabd addig, míg ugyanolyanok nem lesznek (ellenkező esetben megint előfordulhat, hogy a kutyád méretére sikerül a szemüveg, ugyanis ha nem egyforma méretűek az anyagok, akkor kézben nagyobbnak hat az összkép, mint amilyen valójában, és ezt csak az összevarrás után fogod észrevenni)
- a dizájn kitalálásakor vedd figyelembe az anyag tulajdonságait. Meglehetősen macerás dolog például rugalmas anyagra csillagképeket hímezgetni
- találd ki a mintát előre – legalább papíron – mielőtt tűt és fonalat ragadnál. A csillagképek varrásánál véletlenül eltaláltam a formát, de a gyöngyökkel már több volt a gond: jó néhány fajtát kipróbáltam, mielőtt megtaláltam a megfelelő méretet és színt, és nem lett volna kötelező mindet felvarrni
- talán egyértelmű, de én ezzel is mellényúltam: mérd le a fejed körméretét, mikor már a kész szemüveget tartod a kezedben, és ahhoz igazítsd a gumiszalag hosszát. Hiába mérted le előre és vettél megfelelő méretű gumit, a szemüveg sosem akkora lesz, mint tervezted, és elég kellemetlen, mikor boldogan a fejedre próbálod a kész művet, és az a nyakadba pottyan, mert túl hosszú gumit varrtál fel
Remélem, ez a néhány jó tanács segít majd más kreatívoknak is, és hogy Ti nem követitek majd el ugyanezeket a hibákat – és hogy én sem követem el őket többet :D
Comments (2)
Aida
május 4, 2018 at 6:09 du.
Ne haragudj Imelda, de olyan jókat röhögtem a botlásokon! :DDD Főleg a kutyának való méreten!
Imelda
május 7, 2018 at 1:23 du.
Nagyon helyes :D Én is jól szórakoztam magamon!