Kinek kell a folyóírás?
Jelenleg egy monitor előtt ülök, és olyan tempóban gépelem ezt a blogbejegyzést a kézírás áldásos hatásairól, hogy füstöl a klaviatúra. Nem mintha egyedül lennék ezzel a tapasztalattal… Némely kutatások riasztó eredményei szerint a kézírás kiveszőben van, Amerika egyes államaiban pedig már nem is oktatnak folyóírást az iskolában. A földgömb túloldalán lassan olyannyira a múlttá válik a kézírás, hogy kezd újra trendivé válni, mint valami ’vintage’ tevékenység. Bizarr, igaz?
Vagy talán nem is annyira… Ahogyan a kézzel készült termékek is egyre népszerűbbek egy 100%-ban gépesített világban, úgy a kézírás jótékony hatása is kezd feltűnni.
Meditálsz, miközben bevásárló listát írsz?
A meditálás valójában nem más, mint koncentrált figyelem. Miközben a kezünkbe vesszük a tollat, érezzük a tinta illatát és a papír textúráját, valójában lelassulunk, így sokkal fókuszáltabb módon írjuk le, hogy „kenyér, tej, sajt”, mintha a telefonunk képernyőjén látnánk viszont a szavakat. A betűk rajzolása ugyanolyan módon stimulálja az agyunkat, mintha valamilyen ismétlődő mintát firkálgatnánk – az, hogy ezek a formák jelentést hordoznak, csupán nyelvünk és kultúránk eredménye.
Csak kreatívan…
Ezek után talán nem meglepő, hogy a fókuszált írás a pihenés mellett a kreativitást is stimulálja. A folyóírásban legalább olyan erőteljesen van jelen az író személy, annak szép- és arányérzéke, mint az üzenet, amit papírra vet. A ma oly népszerű kalligráfiában az írás művészeti megközelítése szinte erőteljesebben van jelen, mint a szöveg, amit elmond. Miért ne tennénk tehát a mindennapi életünk részévé a kézírást?
Így lehet a kézírás a napi rutin része
Engedélyezzük magunknak a luxust, hogy pár másodperccel lassabban rögzítsünk egy-egy gondolatot! A szervezetünk megjutalmazza a lassítást, a legjobb pedig az, hogy miközben írunk, valójában dolgozunk, hasznos dolgot csinálunk, a végén mégis feltöltődünk.
Összegyűjtöttem néhány tippet, amivel újra visszahozhatod a kézírást a mindennapjaidba:
- Vezess naplót
- Vezesd a teendőidet egy noteszben ahelyett, hogy a telefonodba pötyögnéd
- Legyen határidőnaplód vagy hálanaplód
- Próbálj vízfestékkel, ecsettel írni, így tényleg ráérzel, mit is jelent az: rajzolni a betűket
- Küldj levelet vagy képeslapot egy barátnak vagy családtagnak
- Menj be egy papírboltba és inspiráld magad valamilyen szép tollal, notesszal
Személyes tapasztalat
A fenti állítások nagy része tudományos kutatásokon alapul, ám a személyes tapasztalataim igazolják őket. Sok külföldi barátommal rendszeresen váltok papír-alapú levelet, amire sokkal lelkesebben válaszolnak, mint egy Facebook-üzenetre. :) Mintegy 15 éve vezetek naplót, kipróbáltam a papír és a digitális változatot is, és egyértelműen állíthatom, hogy a papír alapú nyert. A naplózás gyógyító hatásához nagyban hozzájárul, hogy kézzel, a számítógéptől távol írok tele oldalakat. Nagyon érdekes látni, hogy ha idegesen írni kezdek, micsoda macskakaparás születik, és ahogy telnek az oldalak, egyre kiegyensúlyozottabbá válnak a betűk.
Ti is szoktatok kézzel írni?