Nőnap alkalmából – 3 inspiráló királynő
Tavalyhoz hasonlóan idén is megemlékezünk a közelgő nőnap ünnepéről, most azonban nem a nőiség témakörét boncolgatjuk, hanem három inspiráló királynőt emelünk ki a feledés homályából. Ezek a nők mind hozzátettek valamit ahhoz, amit ma a „nő” fogalom takar.
I. Erzsébet angol királynő (1558-1603)
Ki ő?
VIII. Henrik és Boleyn Anna lánya, Anglia „szűz királynője”.
Miért szeretjük?
Erzsébet igazi lázadó volt, aki határozott lépésekkel haladt a feminizmus felé vezető úton. Minden tanács ellenére soha nem ment férjhez, nem adta ki a kezéből a hatalmat, és minden várakozással ellentétben felvirágoztatta
Angliát.
A Tudorok a sorozat óta kicsit túl népszerű dinasztia, ha azonban eltekintünk a fikciótól, Erzsébet akkor is meghatározó egyéniség lehetett.
Könyvek/filmek, ha többet tudnál meg róla:
Alison Weir: The life of Elizabeth I (könyv)
Elizabeth (minisorozat)
Marie Antoinette francia királyné (1774-1793)
Ki ő?
Mária Terézia legkisebb lánya, később XVI. Lajos francia király felesége. Férjével együtt a francia forradalomban kivégezték.
Miért szeretjük?
Bár az „osztrák nőt” sokan „költekező” és „butácska jelzőkkel illették, Marie-Antoinette-től mégis sokat lehet tanulni lojalitásról és bátorságról. Élete a lassú felnőtté válás iskolapéldája.
Könyvek/filmek, ha többet tudnál meg róla:
Lea Singer: Osztrák kurva (könyv)
Antonia Fraser: Marie-Antoinette (könyv)
II. Erzsébet angol királynő (1952-)
Ki ő?
A jelenleg uralkodó angol királynő.
Miért szeretjük?
Persze imádunk mindent Vilmos hercegről és Katalin hercegnéről, de a család élén szívósan trónoló Erzsébet viszi a népszerűségi prímet. Az idén 93. életévét töltő királynő nem megy nyugdíjba, nem hátrál meg a karácsonyi beszéd előtt és kitartóan vágja a szalagokat. Kitartás és kötelesség vonalon mindenki forduljon hozzá bizalommal.
Könyvek/filmek, ha többet tudnál meg róla:
A királynő (film)
The Crown (sorozat)
Valami miatt mindegyikük fontos volt a számomra, az ő életükben merültem el picit jobban, ezért is tudok írni róluk pár szót. Ugyanakkor távol állok tőle, hogy történész legyek (ez a blog amúgy sem erről szól), ezért linkeltem inkább néhány könyvet/filmet, amit olvastam/láttam, és amiket ajánlok. Sajnos mindannyian túl népszerűek ahhoz, hogy meg ne fogják a hollywoodi rendezők fantáziáját, ezért sok fals információ kering róluk, a linkelt anyagok viszont többé-kevésbé pontos – ugyanakkor élvezhető – képet festenek ezekről a hölgyekről.
A képek a 2019-es portré kihívás részeként készültek. A kihívás többi darabját az instagramon a #portraitchallenge_2019 hashtag alatt találod.